Tasarımda 3D Baskının Rolü Nedir?


Son zamanlarda hemen hemen her sektörden 3D yazıcılar hakkında birçok şey duyuyoruz. Henüz her endüstriyel tasarım firmasında bir 3D yazıcı olmamasına rağmen, bu teknolojinin popülaritesi giderek artıyor ve daha uygun fiyatlı ve daha ulaşılabilir hale geliyor. Popülaritesi her geçen gün artan 3D yazıcıları, biz tasarımcılar her yerde görmeye başlayacağız.

3D yazıcılar, konseptlerin ötesinde, işlevsel mekanik parçalar ve karmaşık çok bileşenli prototipler üretebilirler. Aslında tasarımcılar, 3D baskı ile nihai ürün görünümüne, hissine ve işlevselliğine diğer prototipleme yönteminden daha gerçeğe yakın olabilirler. Birçok yazıcı üreticisi, programlanması daha kolay makineler, daha geniş bir malzeme yelpazesi ile kullanıcılarını hedefliyor. Bu gelişmeler, daha düşük fiyatlar ile birlikte, sadık ve büyüyen bir profesyonel kitleyi cezbetmiştir.

3D PRINTERLARIN ENDÜSTRİYEL TASARIMDAKİ ÖNEMİ

Tasarım stüdyoları kendi ürünlerini tasarlayıp yaratırlar. 3D baskı ortaya çıkmadan önce, endüstriyel tasarımcılar yavaş ve emek yoğun süreçleri olan strafor köpük, ahşap ve kil ile çalıştı. Bu endüstrinin 3D baskıyı hızla benimsemesi şaşırtıcı değil. Daha sonra tasarımcılar, teknolojinin avantajları arasında 3D baskının tüm yaratıcı süreci hızlandırmanın ayrılmaz bir parçası olduğunu düşünmeye başladılar. 3D yazıcı kullanım alanı genişledikçe ürünler gelişiyor. 3D baskı tasarımcı adayları dahil geniş kitlelere yayıldıkça baskı için kaliteli tasarım ihtiyacı her zamankinden daha fazlalaşıyor. Bu sebeple tasarımda yaratıcılık ve yenilik için çok fazla fırsat var.

3D yazıcılar sayesinde bu tasarımlarımızı ürünlerin prototipleri haftalar sonra değil belki de birkaç gün sonra elimize ulaşıyor. Bunun yanı sıra yeni tasarımların prototiplerini hızla oluşturmak, pazarlama araçları olarak kullanmak üzere örnekler oluşturmak ve bunlardan farklı olarak üretime destekli parçalar üretmek için 3D baskıyı kullanabiliyoruz.

3D baskının en büyük avantajlarından diğeri de üretim süreçlerini kolaylaştırmasıdır. Ürünleri tasarlamak, ardından ürünleri üretim için özel yerler bulmak ve oralardan Feedback beklemek oldukça uzun sürüyordu. Artık ürünleri 3D baskı yoluyla stüdyo içinde tasarlayıp üretebiliyoruz. Benzer şekilde birçok marka, yeni tasarımların prototiplerini hızla oluşturmak, tasarımdan prototipe geçen süreyi kısaltmak, reklam aracı olarak kullanmak üzere ürünler oluşturmak için 3D baskıyı kullanıyor. 3D yazıcılar tasarlanmış ürünün müşteriye en kısa zamanda anlatılmasını da sağlamaktadır.

3D YAZICILARIN KULLANILDIĞI AŞAMALAR

Hızlı Prototipleme

3D baskı, mühendislere ve ürün tasarımcılarına, ürün geliştirmenin her aşamasında zamandan ve maliyetten tasarruf sağlayarak, kurum içinde hızlı bir şekilde prototip oluşturma olanağı tanır. Ayrıca tasarım yinelemelerini test edip, fikirler ekonomik ve hızlı bir şekilde hayata geçirilebilir.

Konsept Tasarımda pek çok ihtiyaç duyacağımız, CAD’den ürüne çok kısa sürede, kendi üretim merkezinizi oluşturabilirsiniz. Tasarlayın ve üretin.

Üretim Öncesi

Üretilebilirlik için tasarım yapmak için gelişmiş malzemeler kullanılır. Üretim için pahalı araçlara yatırım yapmadan önce kapsamlı testler için küçük partiler halinde çalışmalar veya tek seferlik özel çözümler oluşturmak daha avantajlıdır.

Üretim

3D baskı ile üretim başladığında tasarımın bitmesi gerekmez. Ürünleri sürekli olarak iyileştirebilir ve montaj veya AR-Ge süreçlerini destekleyen parçalar ve fikstürlerle üretimdeki sorunlara hızlı ve etkili bir şekilde çözümler üretebilirsiniz.

Kauçuktan rijit malzemeye kadar çeşitli malzemeleri 3D printer üretiminde kullanabiliriz. Yaygın enjeksiyon kalıplı plastiklerle yakından eşleşen malzemelerle işlevsel prototipleri oluşturabilirsiniz.

ENDÜSTRİYEL TASARIMCI OLARAK 3D YAZICI SEÇERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Bir tasarımın biçim ve oranı hakkında fikir sahibi olmak için günümüzde en hızlı araç olarak görünüyor. Endüstriyel tasarımcılarla 3D baskıyı nasıl kullandıkları, hangi yazıcılara güvendikleri ve bir yazıcı satın alımından en iyi şekilde yararlanmak için tavsiyeleri hakkında bilgi vermeyi sağlamak istiyoruz. Ürün geliştirme alanında olup, 3D yazıcı kullanmamak çağımızın en kullanışlı sektöründen uzaklaşmış oluruz.

Çeşitli 3D baskı teknolojileri ve yazıcı markaları; mevcut malzemeler, parçaların kalitesi, kullanım kolaylığı, baskı hızı ve maliyet açısından farklı avantaj ve dezavantajlar sunar. Deneyimsizler için kafa karıştırıcı özelliklerden oluşan bir alan gibi görünüyor olabilir.

Endüstriyel tasarımcılar için, çoğu şeyi hızlı ve nispeten ucuza yapmanızı sağlayacak yüksek kaliteli bir FDM yazıcıyla başlamanız iyi olacaktır. FDM (kaynaşmış biriktirme modelleme) veya bir plastik filament makarasıyla baskı yapan makineler, birkaç yüz dolardan birkaç bin dolara kadar değişebilir. Malzeme seçenekleri, yumuşak bükülebilir plastiklerden süper güçlü plastiklere kadar uzanır ve ayrıca geri dönüştürülmüş ve sürdürülebilir seçenekler de vardır. Hızlı ve ilk prototip olarak normal bir FDM yazıcıları kullanmayı tercih edebiliriz. FDM, en yaygın 3D yazıcı türüdür ve yönetilmesi ve bakımı en kolay olanıdır. FDM baskılarla ilgili yaygın bir dezavantaj, pürüzsüz yüzeyler elde etmek için gerekli olan zımparalama, cilalama veya boyamadır.

Endüstriyel tasarımcılar arasında popüler olan başka bir yazıcı türü, stereolitografi veya SLA olarak da bilinen reçine yazıcıdır. Bu yazıcılar bir fıçı sıvı reçine kullanır ve genellikle FDM’den daha ince ayrıntılar ve daha pürüzsüz yüzeyler üretir.

Konsepti geliştirdikten sonra teknik ayrıntıları iyileştirmek ve CAD verilerini üretimden önce test etmek için yüksek çözünürlüklü SLA baskıları kullanabilirsiniz. Bu hizmetler, tasarımcılara, plastikten cilalı çeliğe kadar değişen malzemelerde parça elde etmeyi sağlar.

Profesyonel bir firmadan 3D baskı hizmeti almak, kısa vadede kendi yazıcılarınızı satın almaktan tasarruf etmenizi sağlar ve hatta şirket içinde yazdırmaktan daha hızlı olabilir. Ancak, uzun vadede, stüdyo içi baskı, baskı maliyetlerinden bir miktar tasarruf etmenizi ve tüm bu parçalar için nakliye maliyetlerinden ve teslim sürelerinden tasarruf etmenizi sağlar.

SLA yazıcılar, ölçek ve oranla ilgili sorunları ve şeffaf malzemeler kullanmak için iyidir. Çoğu SLA malzemesi veya reçinesi kırılgan olmasına rağmen, bazıları esnek ve elastiktir.

Nihai prototiplemede CNC halen il sıralarda. Gelişen teknoloji ve taleple beraber gelecekte bu oranların eşitleneceği düşünülüyor. Endüstriyel tasarımcılar, 3D baskıyı ilk benimseyenler arasındaydı ve muhtemelen yeni teknolojiler ve malzemeler için de ilk kullanıcıları olacaklar.

CLAY MODELLEME VE 3D PRİNTER ORTAK KULLANIM ALANLARI

3D Printer ile Yüksek Performanslı Mühendislik Malzemelerini üretebiliriz. 3D printer ile yapılan ürünler sadece prototip olmazlar.

Ürünün kullanıma hazır olmasında da rol oynarlar, hatta ürünün kendi dahi olabilirler. Hibrit modelleme ile clay modellemede verilemeyen ayrıntı ve gerçeklik hisleri, entegre edilen 3d baskı ürünler ile ilde edilebilir.