Proposal from Mexico to Turkey designer

GeleceÄŸin otomobillerine yön veren bir ismi Sedat Öztürk'ü, geçtiÄŸimiz günlerde bu sayfada ve CNN Türk'teki programımda tanıtmıştık. 1971 doÄŸumlu Sedat Öztürk, Volkswagen'in dört ülkede bulunan tasarım merkezlerinden Meksika'da bilgisayar destekli endüstriyel tasarımcı olarak görev yapıyor.

Yılbaşı tatili için Ä°stanbul'a geldiÄŸi zaman röportaj yaptığımız Öztürk'e, genç tasarımcılardan soru yaÄŸdı. Bizde bu soruları Sedat Öztürk'e ilettik. Gençlerin tasarıma meraklı olmalarından memnuniyet duyduÄŸunu belirten Öztürk, yaz tatiline geldiÄŸinde gençlerle bizim aracılığımızla biraraya geleceÄŸini de açıkladı. Öztürk'ün kendisine iletilen sorulara verdiÄŸi yanıtlar ÅŸöyle:

‘‘Gençlerin otomotiv tasarımına ilgi göstermesine sevindim. Bana ulaÅŸan gençlere elimden geldiÄŸince yardımcı olmaya, yol göstermeye çalıştım. Fakat bazıları benden iÅŸ ve öÄŸrenim konusunda kendilerini ÅŸirketime tavsiye etmemi istiyorlar ki, bunu yapmaya zaten hakkım yok. Amacım yaz tatiline geldiÄŸimde ilgilenen arkadaÅŸlarla bir üniversite ortamında biraraya gelmek. Bu toplantıyı beraber organize edebiliriz. Böylece arkadaÅŸların kafasındaki her soruya bir cevap bulabiliriz.

Kendinize ve çizimlerine güvendiÄŸiniz taktirde tasarımcı olmak konusunda geç kalınmaz. Ama eÄŸitim ÅŸart, mutlaka bu iÅŸin okulunu okumak gerekir.

Tavsiyem bütün güncel dergi ve programları takip etmeniz. Özellikle Autodesign ve Car Styling dergilerini Yabyay Dağıtım Ltd.'den edinebilirler. 

Ayrıca www.caranddesignnews.com adresi oto tasarımcıları ve meraklıları için gerçek bir kaynak.

Alias Sketchbook, Alias StudioPaint3D ve Alias/Wavefront AutoStudio 10.0 bu iÅŸ için yaratılmış üstün nitelikli programlar. Ayrıca Procrate Painter ve Adobe Photoshop da çok iyi birer yardımcı programlar. 

Maya basit modelleme, görüntüleme ve animasyon programıdır. Tasarlanmış modellerin ileriki safhalarında kullanılıyor.

Alias/Wavefront AutoStudio çok pahalı bir program ama belli dönemlerde internet sitesini takip ederseniz, belki demo versiyonuna rastlayabilirsiniz.’’

Hürriyet